Duha Bartoňka

Chvilka poezie aneb rozjíždíme kroužky

Koronáči, koronáči,
očkování už nestačíš.
Tím, že jsme teď doma byli,
skoro jsme tě vyhubili.
Protože už ztrácíš hlas,
nastává nám kroužků čas.
Chceš-li s námi v kroužku být,
email musíš potvrdit.

Jakože fakt, od pondělí 10. května se vracíme ke kroužkům. Samozřejmě dle vládních opatření. Veškeré info mají přihlášení na emailu. Těšíme se!

 

Procházkování s Duhou Bartoňka

Počasí láká ven. My taky lákáme ven. Shoda náhod? Nene! Vyrazit můžete na naše procházkové trasy, přičemž dvě jsou kvízové, takže na své si přijdou i ti, co si rádi lámou hlavičky a dozvídají se něco nového.

Jak na to?

Vyberte kartu, jděte podle fotek, dojděte do cíle a olé! Krásná procházka je za vámi.

Procházka č. 7:

Tipy na výlet kolem Náchoda 7 trasa

 

 

Procházka č. 8:

Tipy na výlety kolem Náchoda 8 trasa ,,Kočárková s hrou o přírodě,,

Čarodějnický procházka:

Čarodějnice uvodní fotka oddíl

 

Procházka s velikonočním kvízem

Náčelník promlouvá k lidu a do duše:

Máme tu pro Vás další připravenou trasu v okolí Náchoda, tentokrát zpestřenou o Velikonoční zajímavosti. Víte jak slaví Velikonoce v Guinei či Peru? Nebo v Austrálii, v Kanadě, Chorvatsku a dalších státech? Nebo znáte vše o tradicích českých Velikonoc? Jestli ne, mnohé se můžete dozvědět při další procházce kterou jsme pro Vás připravili. Cestou tentokrát u každé fotky (v okruhu max. 10 m) najdete kartu s otázkami zaměřené na tradice jednotlivých států a zajímavosti i našich českých Velikonoc.  Zároveň níže na obrácené kartě najdete i správné odpovědi. I tentokrát trasa nabízí plno krásných a zajímavých míst.

Cílem této další aktivity je užít si krásné, netradiční výlety v okolí Náchoda, poznat další zajímavá místa poblíž nás, vyzkoušet náš orientační smysl a důvtip a po cestě se dozvědět plno zajímavých velikonočních  tradic ze světa i Čech.

Pátý tip na výlet nabízí:

– výlet, při kterém si můžete zahrát velikonoční kvíz. Poblíž každého místa které podle čísel cestou najdete jsou otázky zaměřené na tradice ze světa a z Čech. Jakmile si tipnete odpovědi, můžete si ihned na místě zjistit správnou odpověd na dolní kartě kterou následně otočíte. Najdete na ni i zajímavé informace k jednotlivým tradicím.

- celkem po trase je 18 karet. Vždy poblíž fotky s bílým rámečkem. Fotka s černým rámečkem co má u čísla písmeno je jen pomocná fotka pro určení dalšího směru (např. 1b). Zde velikonoční kvíz nehledejte

- mapka, šipka a body na ní jsou pro malé orientační usnadnění směru

- první karta je nad červenou skálou na Plhově, karta číslo 8 se nachází na nejvyšším a nejvzálenějším bodě výletu, poslední dvě karty jsou s výhledem na naše krásné město, popř. zámek

- výlet vede převážně po lesních, polních stezkách, ale i volným terénem, podél polí, lesem apod., proto doporučujeme kvalitní obuv

– dle stopaře je výlet dlouhý 5,3 km. Je členitý, cestou si užijete posedy, pařezy, vymletá koryta, rybníčky s vrbovými protky, rozbořený bunkr a výhledy na Sněžku  (doporučujeme dostatek pití, svačinku a pokrývku hlavy proti sluníčku)

- výlet je vhodný i pro rodiny s pejskem (jen pozor na srnky ;))

– výlet si můžete užít formou procházky, kdo chce může se na trase vyfotit a poslat nám fotky z výšlapu, nebo zaslat Vaše odpovědi na otázky z karet, či kolik se Vám podařilo uhádnout správných odpovědí

– odměna za Vaše “výšlapy” bude karetní nově vytvořená hra, pro pravidlené „výletníky“ naších tipů na procházky věcná oddílová turistická odměna :-) 

- trasu si můžete projít jak v období Velikonoc tak i v průběhu dubna. Karetní kvíz necháme po trase do konce dubna.

Pozor! na začátku a na konci trasy jsou i další karty a trasy od družiny ZŠ Plhov apod. Tak ať si trasu a karty nespletete. Prosím o zachování jak naší trasy tak i druhých.

Prosba: Jednotlivé karty prosím nesundávat, nechte je na místě pro další výletníky, kartu zavěšenou pod hlavní kartou prosím otočte zpět tak, aby další příchozí nevěděli hned správné odpovědi a mohli si hru/kvíz též zahrat.

Kontakt na posílání fotek, odpovědí z karet a příp. dotazy: Gerd Weinlich, gertik@seznam.cz, tel. 702191521

Přeji krásný výlet a pro informaci, další tipy na výlety se pomalu rozšíří od Náchoda dál po okrese. Postupně se můžete těšit na netradiční výlety v okolí Pekla, Ostaše, Broumovských stěn a další ;)

Tipy na výlet kolem Náchoda 5 trasa Velikonoční

Tipy na výlet

Situace si žádá neotřelá řešení a ta my co? Máme! Přišel březen, chtěli jsme vás dostat někam trochu na výlet a oni nás uzavřeli v katastru obce. To nás neodradilo a připravili jsme pro vás krátké i dlouhé procházky po katastru města Náchoda. Aby to nebylo tak jednoduché, tak my jsme trasu prošli, nafotili záchytné a zajímavé body a podle nich vy tu trasu můžete projít. Dáte to?

Klademe si za cíl vás vytáhnout ven, probudit ve vás orientační smysl a ukázat vám, jak je katastr Náchoda krásný a veliký :) A hlavně vás naše procházky vezmou hodně lesem a hodně cestičkama, žádné asfaltky a pohodlné lesní cesty nečekejte :)

Procházka č. 1:Výlet 1

Procházka č. 2:

Výlet 2

Procházka č. 3:

Výlet 3

Poznávačka Náchod 2020 – výsledky a kompletní informace

Ke konci roku 2020 jsme připravili poznávací hru pro Náchoďáky (a nejen je). Postupně jsme zveřejnili 45 výřezů z fotek míst v Náchodě a v jeho okolí a účastníci mohli psát odpovědi s tipy na to, která místa to jsou. Za každou správnou odpověď bod, za každou fotku účastníka s daným místem, další bod k dobru. Dnes už jsme konečně sečetli body a známe vítěze (abychom udělali radost nejen prvnímu, zveřejníme účastníky na prvních pěti místech) :) Držte si pěsti, jdeme na to :)

1. místo – Prokopovi
2. místo – Matěj Weinlich
3. místo – Ctirad Macháček, Lucie Rýdlová
4. místo – Elen Kracíková
5. místo – Maršíkovi

Velká gratulace umístěným! Představte si, že výherce získal 90 bodů – tzn. 45 správných odpovědí a 45 fotek. Pro všechny umístěné máme něco na památku, budeme je postupně kontaktovat a domluvíme se na předání.

Děkujeme všem, kteří se soutěže zúčastnili :) Děkujeme za vtipné odpovědi, za fotky a za to, že jste se vydali ven objevovat detaily :)

Poznavacka o Nachode a okolii Poznavacka Prvni kolo Poznavacka druhe kolo Poznavacka treti kolo Poznavacka ctvrte kolo Poznavacka pate kolo

1. Medvědí zámecký příkop
2. Srdíčka v zámecké aleji
3. Březinka
4. Radnice Náchod
5. Podkova Fridricha Falckého (jeho koně) na Karlově náměstí
6. Šraňky u nádraží
7. Rybník Podborný – kůl
8. Socha Josefa Škvoreckého na Masarykově náměstí
9. Autokemp Běloves
10. Obora na zámku v Náchodě (letní kino)
11. Hradby
12. Bunkr N-S 85
13. Kostel sv. Vavřince (křížová cesta uvnitř kostela)
14. Pranýř
15. Workout hřiště Plhov
16. Popílek
17. Busta princezny Idy
18. Lávka směrem k Peklu
19. Socha medvědů u nádraží
20. Radnice – obřadní síň
21. Bývalá pozorovatelna civilní obrany
22. Deska Viléma ze Schaumburg-Lippe v aleji (vojenský hřbitov)
23. Jiráskova chata, Dobrošov
24. Vojenský hřbitov
25. Restaurace U Rajských
26. Socha bohyně lovu Diany, Piccolominská zahrada
27. Starý prameník Idy v Bělovsi
28. Puška s hlavněmi na nádvoří zámku
29. Kazatelna, kostel sv. Vavřince
30. Hradby
31. Beránek (sál)
32. Kaple Panny Marie, Plhov
33. Lávka k rybníku Podborný
34. Jiráskovo gymnázium
35. Pomník myslivce, Vysokov
36. Lanový park Hopstráda
37. Pěchotní srub N-D-S 72 Můstek
38. Zámek Náchod
39. Kašna, zámek Náchod
40. Beránek
41. Socha vodníka v Pekle
42. Splav u rybníku Podborný
43. Bývalý lom
44. Zvonkohra, Karlovo náměstí
45. Skalka na Plhově

Pečeme na to!

I v letošním roce, kdy toho mají v nemocnici plné kecky, rozjíždíme iniciativu „Pečeme na to“. Vy napečete dobroty, nebo připravíte nějaké dobrůtky, či nakoupíte nějaké vitamínové bomby, zabalíte, a předáte nám. My pak se všemi dobrotami zajedeme do náchodské nemocnice.

Kdyže? V úterý 9. února! Takže předávání dobrot, jak je dobrým zvykem, proběhne v pondělí 8. února v 20.00 na parkovišti před ZŠ Plhov v Náchodě, případně v úterý 9. února dopoledne po telefonické domluvě na telefonu: 702191521.

Zdar a sílu!

Pečeme na to! 10 kolo Náchod

Vypečený rok 2020 s Duhou Bartoňka

Jsme Duha Bartoňka – oddíl, který organizuje akce, tábory a kroužky pro děti, mládež, dospělé i rodiny. Normálně. V tomto roce se nám to tak nějak všechno otočilo vzhůru nohama. Stejně jako všem ostatním. V zimě jsme zorganizovali dva lyžáky pro rodiny s dětmi a zmákli jsme zimu strávit s kroužkem Sněžníci na svahu. Pak přišel březen, s nimi tradiční jarní akce a v tom všechno skončilo. Zůstali jsme zavření doma a nevěděli co dál, protože jsme se nemohli scházet. Nicméně jsme doma moc dlouho nezůstali – vedoucí se zapojili k náchodským dobrovolníkům a začali nakupovat pro seniory. Pro děti z kroužků jsme připravili aktivity domů (poznávačky, hry, kvízy). A protože jsme cítili, že můžeme udělat i něco víc, vymysleli jsme iniciativu „Pečeme na to“, do které se zapojili rodiče a děti z kroužků, kteří doma napekli dobroty a my je pak všechny předali nemocnici, policii, armádě, dobrovolníkům, prodavačkám – prostě všem, kteří to v nelehké době měli těžké a my jim mohli aspoň takovou formou poděkovat a vyjádřit podporu. Ze všech jarních plánovaných akcí jsme stihli uspořádat jen akreditované Školení hlavních vedoucích, které jsme přesunuli na červen. A pak přišlo léto, my se díky rozvolnění opatření mohli potkat na letních táborech. Stihli jsme hned 4 letní tábory a dostali ven spoustu dětí. V září jsme pak spustili přihlašování na kroužky, které se nám podařilo hned naplnit. Proběhly ještě 2 táborové dotočné pro děti z letních táborů a jejich kamarády. V říjnu jsme se stihli potkat na úvodních schůzkách a schůzky hned na to zase přerušit. A od té doby jen čekáme, až se situace zklidní a budeme se moct potkat. Protože situace není lehká, opět jsme obnovili naši iniciativu „Pečeme na to“, kdy s rodiči a dětmi z oddílu a dalšími příznivci pečeme a chystáme dobroty a vozíme je do nemocnice, kde to teď nemají jednoduché. Věříme, že se situace zklidní a že se budeme moct potkávat na kroužcích a akcích tak, jak jsme zvyklí. Děkujeme všem, kteří s námi strávili rok 2020 a pečou s námi. Přejeme všem našim příznivcům a přátelům poklidné vánoční svátky strávené doma s rodinou a do roku 2021 si přejeme, abychom se potkávali zase na akcích, kroužcích, táborech.

IMG_20210101_081827

Na co se těšíme?

Na staré dobré časy…Blbost! Těšíme se i na ty nové časy, které přijdou a které budou zajisté vonět lesem a slyšet smíchem a vrátí se nám taková ta bezstarostnost, kterou jsme měli. Pojďme teď zatnout zuby a vydržet, ať se můžeme co nejdřív potkat na nějaké společné akci.

Pac a pusu! Teda ani jedno, ani pac, ani pusa není vhodná…Hmmmm, tak virtuální ahoj, znakované ahoj, poslaná pusa a mějte se!

Lůca

NA CO SE TĚŠÍME?

10. 5. 2021   Rozjíždíme kroužky :-)

25. 5. 2021   Pečeme na to! 

25. 6. – 4. 7. 2021   Tábor u moře v Chorvatsku

17. – 26. 7. 2021   Tábor Dulš

26. – 31. 7. 2021   Lezecký tábor „Dotkni se nebe“

12. – 21. 8. 2021   Šlápota „Robin Hood“

22. – 28. 8. 2021   Střelecký tábor PIF-PAF